Wedding
"gör ert bröllop exotiskt och romantiskt"
Bröllop mellan Sandra och Magnus, 2011-11-30
Månskensbukten! ”Går det att tänka sig ett mer romantiskt namn på platsen för en vigsel?” Det är min tanke när jag anländer i en tuk-tuk till Moonlight Bay Resort på Koh Lanta. Fast som om inte namnet vore nog; platsen är minst lika romantisk. Här råder en lugn och avslappnande atmosfär, och naturens många färger och material blandas med smakfull arkitektur. Och det är i månskensbukten, där sand, sten, himmel och hav möts, som Sandra och Magnus från Helsingborg kommer vigas om någon timme.
De båda möter upp mig vid restaurangen vid stranden. Deras guldbruna solbränna står sig mycket fint mot de vita bröllopskläderna, och det vackra paret drar blickarna till sig från de gäster som lojt ligger runt poolen, där röda parasoll blir smakfulla färgklickar i allt det naturfärgade. På den klarblå himlen syns inte ett moln, och solen gassar på.
Sandra och Magnus anlände till Koh Lanta redan för två veckor sedan.
”Vi har haft en ”för-smekmånad” och har bland annat snorklat, solat och badat”, berättar Magnus.
”Vi tycker att det bara har varit positivt att haft så lång tid innan bröllopet, men i morgon börjar den stora smekmånaden”, inflikar Sandra och ler.
Magnus och Sandra träffades genom en gemensam vän för snart sju år sedan. Då bodde Sandra i Varberg och Magnus i Helsingborg. Fast den gemensamma vännen anade att de båda skulle passa bra ihop och tyckte att de borde träffas. Efter många om och men tog sig Magnus tid att åka till Sandra på västkusten, och mycket riktigt, vännen hade alldeles rätt ... !
När Magnus friade blev Sandras svar ett självklart ja! Varken kyrkan eller rådhuset var dock aktuella som vigselplats för paret, men ganska snart var de överens om att det var i Thailand bröllopet skulle ske. De visste att de inte endast ville ha en ceremoni, utan allt skulle vara giltigt när de kom hem. Men tanken på allt pappersarbete en laglig vigsel skulle innebära var nästintill skrämmande.
”Fast när vi hittade Travel Insight insåg vi att det var ett klockrent alternativ för oss eftersom de ordnar allt. Nu slapp vi tänka på allt runt omkring och kunde bara njuta.”
Snart är det dags för fotografering, och på Moonlight Bay Resort finns många platser att välja på. Fotografen tar med brudparet till en vacker, rödmålad bro där de börjar posera. Sandras blonda hår faller i eleganta lockar över ena axeln, med ett tjusigt diadem mitt på som glittrar i solskenet.
”Jag fick göra en provuppsättning hos frisören redan igår, och jag är mycket nöjd”, berättar hon.
Det är dags för nästa plats för fotografering, en vacker träddunge där ett stillsamt lugn råder. Men det där lugnet är inget som Sandra och Magnus verkar känna av, här blir det plötsligt spex och uppsluppenhet framför kameran.
”Det här är mer vår stil” säger Sandra.
Och att den där vännen hade fullkomligt rätt när hon förde Sandra och Magnus samman, det kan även en utomstående se. Och fotografen förevigar ett lyckligt brudpar.
Att de båda även har samma musiksmak visar sig en halvtimme senare. Metallicas ”Nothing else matters” blir ingångsmusiken och gitarrtonerna svävar ut bland doftande Lanta bulan-träd och blommande bougainvillea. Brudparet har tidigare berättat att just de orden; ”Nothing else matters”, står ingraverade i Sandras vigselring respektive på Magnus halssmycke.
Nu vandrar de båda tillsammans ner till stranden, där två av deras bästa vänner väntar tillsammans med vigselförrättaren. Solen vilar som ett stort gyllene klot på himlen och bildar en magnifik ljusgata fram till brudparet, där de står i ett vackert blomsterhjärta gjort av likadana vita rosor och gröna blad som finns i brudbuketten. Vigseln sker i sanden där vågorna tidigare bildat fantasifulla mönster, och röda rosenblad ligger utspridda runt brudparet. Och till vigselförrättarens vackra ord och Ted Gärdestads ”För kärlekens skull” påbörjar Sandra och Magnus sin resa, medan solen sakta sjunker vid horisonten.
När bröllopskyssen och lyckönskningarna har klarats av är det dags att skriva under vigselbeviset. Det sker vid ett bord uppställt på stranden och till bästa vännernas vittnesmål. Solens sista strålar har målat himlen i de ljusaste toner av rosa och lila. Och faktiskt, precis som en strof i Teds fina sång, så styr en fiskebåt ute till havs. Motorns rytmiska kluckande når stranden, och fiskaren där i båten höjer handen mot stranden och vinkar, säkerligen i en lyckönskning till de nygifta.
Snart lägger sig mörkret över månskensbukten, och jodå, månen visar sig. Den hänger där som en magisk skära bland stjärnorna på den djupblåa himlen. På stranden är det dukat för fyra, och facklor har tänts upp och sprider ett magiskt ljus över bröllopsdukningen. Här kommer serveras en middag med ett utsökt urval av de smakfulla ingredienser Thailand har att bjuda på: grillade skaldjur och marulk, grön curry med kyckling, friterad fisk med sötsur tamarindsås, och även resortens egen specialitet ”Moonlight chicken”. Och vad kan väl passa bättre än banana split och Thailands färska frukter till efterrätt.
Någon avslöjar plötsligt att champagne är beställd till frukosten på brudparets rum klockan nio nästkommande morgon. Den informationen gör mig nyfiken, och när bröllopsmiddagen har påbörjats och brudparet inte märker det, kan jag inte låta bli att smyga bort till deras terrass. Det stora panoramafönstret vid sovrummet vetter mot havet där månens ljus speglar sig i det mörka vattnets krusningar. På den stora träterrassen är stearinljus tända och röda rosenblad flyter som små båtar på jacuzzin, som är inbyggd i ena hörnet. Nej, mer tänker jag inte avslöja, men brudparet fick säkerligen en romantisk bröllopsnatt.
För Moonlight Bay Resort, månskensbukten, gör verkligen skäl för sitt namn. Det är en underbar plats att vara på, vare sig man är förälskad eller ej. När jag lämnar platsen hör jag brudparets skratt genom luften tillsammans med tonerna från Metallica. Skratt och kärlek, det är jag säker på att Sandra och Magnus alltid kommer ha med på sin resa. Och visst var det någon som sa:
”Nothing else matters...”
Text: Sofia Weiss
Bildbank, klicka här